תחנת רכבת לאומנות אלטרנטיבית

פרויקט גמר במסגרת לימודי עיצוב פנים במכון אבני

Streeternity. תחנת הרכבת לאמנות אלטרנטיבית. מרחב בו תפיסת הזמן, המקום והתנועה מקבלים זווית שונה.

תכנון מתחם תחנת הרכבת תת קרקעית הנבנית בימים אלו ברחוב אבן גבירות בתל אביב

תוך חקירת הזמן מתחת לקרקע ומעליה והצורה בה הוא בא לידי ביטוי בתחנות רכבת, הבחנתי, כי ישנה שגרה דינאמית ומתחלפת לאורך היממה של רכבות ואנשים מרקעים שונים. בין העוברים והשבים, כך גם אומני הרחוב משתנים יחד עם שגרת התחנה. חולפים בזמן אך נשארים במקום.

התחנה היא פלטפורמה ציבורית זמינה, לא מחייבת. מן "יצור אורגני" המספק לאמני הרחוב במה אלטרנטיבית ומוסדרת החושפת אותם לכלל האוכלוסייה.  

בפרויקט, ביקשתי לבטא את נקודות ההשקה בין התנועה לאומנות. כשם שתנועת האנשים והרכבות, דינמית ובו זמנית קבועה,  כך גם אומנות הרחוב היא דינמית, אקטואלית ותלויה בזמן אך עם זאת, ניתן לה "בית" קבוע במרחב ההמתנה.

מבנה הגלריה:

  • הכיכר המרכזית במפלס התחתון – הלב הפועם של המרחב, בו מתקיימים מופעים מרכזיים וכן מרכז קהילתי וכיתות אומן שונות. העיצוב המהדהד יוצר חלל דינמי ובעל המשכיות. תאורת החלל משתנה בהתאם לשעות היממה ומבטאת את מוטיב הזמן.

את הכיכר מקיפים שני סוגי מעברים:

  • המעבר המהיר: מאפשר תנועה ישירה אל הרציף. הנתיב עשוי בטון המשדר טון תעשייתי.
  • שבילי אומנות: מסלולים המעוצבים כשבילי "Wonderer" ("הנווד") מאריחים תוצרת  Pavagen – המפיקים אנרגיה חשמלית ירוקה המתועלת לשימוש הגלריה ובכך הופכת כל צעד לבעל משמעות.
  • קומת תצפית ושירות במפלס העליון: מספקת חווית צפייה מהיציע אל הגלריה והכיכר המרכזית – חוויה משותפת של זמן תנועה ומקום. בקומה ישנם חדרי אומן, בית קפה, שירותים, פינת עישון וחללי המתנה.
  • קירות הפרויקט: מחופים פלדת קורטן ייחודית אשר ידועה ביכולתה לשנות את צבעה כתוצאה מהשפעות האטמוספרה. צבעה החלוד מספק תחושה אסטטית ואורבנית. שאר הקירות עשויים בטון חשוף ומוסבים למרחב יצירה לטובת אמני הציור.

תהליך והשראה:

חומרים עיקריים בפרויקט:

קח לך רגע לעמוד ולהביט.  להתבונן.

שים לב, אתה ממש כאן ממש כרגע, בהווה.

בכל זמן בו אתה בתנועה, ממקום אחד למקום אחר, אתה במרדף מתמשך אחרי החיים. מהרגע שעבר לזה שעתיד לבוא.

הגלריה מספקת עניין וסיבה להאט את הקצב לרגע, רק לרגע אבל ממש כרגע…

 מזכירה לציבור הנוסעים שהחיים זה כאן ועכשיו.

פרויקט זה נעשה במסגרת לימודי במכון אבני

he_ILHebrew
en_USEnglish he_ILHebrew